Nyheter

 

01.01.2022
Godt nytt år ønskes fra NHK!

 

24.12.2021
God jul ønskes fra NHK!

 

31.10.2019
Årsmøte fant sted via Skype i dag. NHK har fått nytt styre og tatt mange viktige beslutninger. Takk for et informativt møte og mange fine innspill fra de som deltok.

 

14.05.2019
Infoskrivene, med tekst og bilder, begynner å komme på plass nå. Det har vært et produktivt halvår siden forrige årsmøte. Det er fortsatt en del som mangler, men vi er godt i gang med å ferdigstille oversikten over farge/mønster/hårlag, samt helse og sykdommer, og et eget infoskriv om hybrider.

 

10.05.2019
Regler for oppdrett ble fornyet i dag. Er du registrert oppdretter i NHK står du selv ansvarlig for å holde deg oppdatert på disse.

 

14.10.2018
Årsmøte fant sted via Skype i dag. NHK har fått nytt styre og tatt mange viktige beslutninger. Takk for et informativt møte og mange fine innspill fra de som deltok. Gratulerer til Ulricke A. Mathisen som ble valgt til styrets nye leder!

 
13.12.2016
Stamboken er nå oppe! Som betalende medlem får man tilgang og mulighet til å registrere dyr.

 

03.07.2016
Vi har begynt å få opp tekst på nettsidene. Vi i styret jobber på spreng for å bygge opp foreningen og få opp informasjon her på nettsidene. Det blir en spennende sommer og høst!

 

13.04.2016
Vi har kjøpt domene og nettsiden er under oppbygging!

 

11.04.2016
Brønnøysundsregisteret har godkjent foreningen. Nå er vi endelig i gang!

 

03.03.2016
Stiftelsesmøte har funnet sted!

Forum

Foreningens Facebook-gruppe er stappfull med flinke hamsterentusiaster som mer enn gjerne svarer på spørsmål, samt deler sine flotte bilder og gode idéer.

 

Shorthaired

m-1024x685Ingen spesifike genotyper.

Tett og jevn pels over hele kroppen.

 

 

 

 

 

Longhaired

Genotyper: Bilderesultat for hamsterhiet trymll

Hannene får lange slør på sidene, i nakken og på rumpa, som vist på bildet. Hunnene får dobbelt så lang pels som en korthåret hamster, men får ikke samme lengden som langhårete hanner. Den er mer tett, men hunnene kan godt få noen lengre tuster i nakken og rumpa.

 

 

Satin

Genotyper:Bilderesultat for hamsterhiet kull 46 Sasa

Satin gjør at hårstråene blir hule og da fremstår pelsen som skinnende. Dette er et dominant gen, som aldri må forekomme i dobbel form. Derfor skal man aldri pare to hamstere som er satin, for da vil 25% av ungene få dobbelt opp med genet, og bli noe vi kaller for «supersatin». Dette gjør at pelsen blir tynn og av dårlig kvalitet. I noen tilfeller kan hamsteren også bli hårløs på store deler av kroppen.

 

 

Rex

Bilderesultat for hamsterhiet rexGenotyper: rxrx

Rex gjør pelsen og værhårene krøllete.

 

 

 

 

 

Umbrous

Genotyper: 14569712_10211291723396850_330295040_nUu

Umbrous gir et ekstra sotlag i pelsen. På viltbaserte farger vil det være tydelig at halvmånene og magen er mørkegrå, fremfor naturhvite. På creambaserte farger vil fargene endre seg totalt, og skape helt nye farger. Som feks. sable, mink, copper.

 

 

 

Hairless

Genotyper: aaaaahrhr

Hamsteren har kun litt på snuten og er ellers helt naken. Værhårene er inntakt. Noen ganger kan de ha litt pels på stumpen og kjønnsorganene.